הפחתת ארנונה לעסקים

ארנונה היא מס עירוני שנתי אשר נועד למימון סל השירותים הכללי של הרשות המקומית אשר מטילה את הארנונה, מכוח סמכות שבחוק חוק ההסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב), התשנ"ג-1992.
חיוב הארנונה מוטל בתחילת כל שנה קלנדרית ונקבע לפי שטח הנכס, השימוש הנעשה בו והאזור בו הוא מצוי. יש רשויות מקומיות שגם מתחשבות בפרמטרים נוספים כגון הקומה בה הנכס מצוי, החומרים ממנו הוא עשוי ושנת הבניה.

תעריפי החיוב ואופן מדידת שטחי הנכסים נקבעים בהתאם להוראות צו הארנונה החל בתחומי הרשות המקומית ובכפוף לדין הכללי. לאור ההבדלים הרבים בין צווי הארנונה של הרשויות השונות נדרשת מומחיות רבה והכרה של צווי הארנונה השונים ושל האופן בו הם פורשו בדין ובפסיקה.

התעריפים שמטילה הרשות המקומית בצו הארנונה כפופים לתקנות ההסדרים הקובעות תעריפים מרביים (וגם מזעריים) לסוגים שונים של נכסים, ובנוסף לכך, הרשות המקומית אינה רשאית לייקר את הארנונה מעל שיעור העדכון האוטומטי הקבוע בחוק, או להפחית אותה, אלא באישור מראש מאת שרי הפנים והאוצר.

לאור האמור, מומלץ לבדוק את חיובי הארנונה באופן קפדני וספציפי להגדרות צו הארנונה, ובכלל זה שיטת המדידה הנהוגה, זכאות למתן פטורים והנחות בארנונה, בחינת שטח החיוב, התאמת הסיווג לשימוש הנעשה בנכס, סוגי התעריפים המצוינים בצו, סבירותם וחוקיותם.

בנוסף, מזה מספר שנים ישנה מגמה הולכת ומתרחבת של העמקת הגביה מצד הרשויות המקומיות, ובכלל זה הטלת חיובים רטרואקטיביים בגין הפרשי שטחים שלא חויבו לכאורה או טעות בסיווג הנכס. לעו"ד בלטר ניסיון עשיר בהתמודדות עם חיובים מוגדלים אלו.

על פי הדין, המועד להגשת השגה כנגד חיוב הארנונה השנתי הנו בתוך 90 ימים ממועד קבלת החיוב. ככל ולא הוגשה השגה במועד, החיוב הופך לחלוט במובן זה שלא ניתן לערער עליו. על מנהל הארנונה להשיב להשגה בתוך 60 ימים, ואם לא כן קיימת סנקציה לפיה ההשגה מתקבלת. במידה ומנהל הארנונה דחה את ההשגה יש להגיש ערר בתוך 30 ימים ממועד קבלת התשובה לועדת הערר לענייני ארנונה בתחום הרשות המקומית.

במידה וישנן טענות משפטיות שאינן בסמכות מנהל הארנונה ו/או ועדת הערר, כדוגמת חריגה מהקפאות, הפרת הסכם או חיוב רטרואקטיבי יש להגיש עתירה לבית המשפט המנהלי בתוך 45 יום מקבלת החיוב. לפיכך קיימת חשיבות רבה בבדיקת חיוב הארנונה השנתי מיד עם הגעתו.

אם גם אתם לא יכולים להפסיק לחשוב על הפחתת ארנונה, דעו כי זה לא חייב להיות חלום רחוק. פנייה אל משרד עורכי הדין סמי בלטר, תעניק לכם את האפשרות שבקבלת הסיוע המשפטי המתקדם בתחום אשר יפעל במלוא המרץ לשם השגת הפחתת מיסוי מוניציפלי ומיסי מקרקעין בתחום הרשויות המקומיות.

הפחתת ארנונה אפשרית בעזרת הדרכים הבאות

רבים חולמים על הפחתת ארנונה אשר תקל על העומס הכלכלי, זאת בין אם מדובר על גופים עסקיים או אנשים פרטיים. מס הארנונה לא פוסח על אף אדם, אך למרבה ההפתעה של אנשים רבים, ניתן יהיה להפחית את גובה התשלומים לרשויות המקומיות.

  • טעות בשטח הנכס – במידה ואתם חושדים כי הנכס שלכם מחויב בארנונה על פי שטח גדול יותר ממש שעומד לרשותכם בפועל, הרי שישנו צורך במדידה מדויקת וחוזרת שלו. במידה והמדידה מוכיחה כי קיימת טעות, מומלץ יהיה להגיש השגה למנהל הארנונה מתוך טענה כי השטח לחיוב הינו שגוי.
  • טעות בסיווג של הנכס – גובה הארנונה נקבע גם על פי סיווג הנכס, שהוא למעשה השימוש שנעשה בו. במידה והנכס שלכם אינו מסווג כהלכה, ייתכן ואתם משלמים מס גבוה יותר מהנחוץ, זאת בעיקר עקב חוסר מודעות. בדקו את הנושא והתייעצו עם עורך דין ארנונה אשר יסייע במציאת הסיווג המתאים בעבורכם.
  • בקשה להנחה או פטור מארנונה – חשוב לדעת כי פטור מארנונה ניתן להשגה בעבור נכסים אשר אין אינם ראויים לשימוש או נכסים ריקים או נכסים בבניינים שעבודות השיפוצים בהם טרם הסתיימו. מעבר לכך, חשוב לזכור כי ישנם פלחי אוכלוסייה אשר זכאיים להנחות בארנונה, דוגמת אזרחים ותיקים, נכים, עולים חדשים, סטודנטים וכו'.

הפחתת ארנונה שתעזור לכם בחיסכון

על מנת ליהנות מתשלומי ארנונה מופחתים, יהיה עליכם לפנות אל משרד עורכי הדין סמי בלטר. משרדנו הינו משרד בוטיק המתמחה בהפחתת מיסוי מוניציפלי ומיסי מקרקעין בתחום הרשויות המקומיות. הצוות המקצועי של משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם ולסייע בביצוע כלל הבדיקות הנחוצות לשם הפחתת חיוב הארנונה שלכם.

תשלום ארנונה לעסקים נחשב בגדר חובה, בדיוק כמו תשלום ארנונה לאנשים פרטיים. חשוב להבין כי ייתכן והארגון שלכם יהיה זכאי להנחות משמעותיות בארנונה, ועל כן יהיה מומלץ לפנות אל משרד עורכי הדין סמי בלטר. משרדנו מובל על ידי עו"ד בלטר אשר בעל ניסיון עשיר של כ – 18 שנה בתחום המיסוי המוניציפלי ובעל וותק רב בייצוג החברות והגופים הגדולים ביותר במשק אל מול הרשויות המקומיות.

איך נקבע גובה תשלום ארנונה לעסקים ?

חישוב תעריף ארנונה לעסקים יתבסס על מספר נקודות חשובות והן:

  • שטח הנכס
  • סוג העסק
  • גודל העסק
  • מיקום בית העסק

הנקודות הנ"ל יהיו אלו אשר משפיעות על תעריף הארנונה הנקבע בעבור כל בית עסק לגופו. רק לאחר שכלול של כלל הנתונים הללו, הרשות המקומית תוכל לקבוע את התעריף לארנונה. דבר אשר פעמים רבות עשוי להכביד על הוצאותיו הכלכליות של הארגון. אך אל דאגה, כיום ניתן יהיה להיעזר בעורך דין מנוסה מהתחום אשר יסייע בהפחתה של גובה תשלום הארנונה.

שינוי בגודל השטח או בסיווגו יכולים להשפיע על גובה תשלום הארנונה. חשוב לציין כי הגדרת השימוש של הנכס בצורה נכונה ומדויקת, יכולה להפחית את גובה המס בצורה משמעותית ואף עד לכ- 50% מהתשלום. את הבקשה להקלה בארנונה יוכל להגיש רק עו"ד מנוסה בתחום המיסוי המוניציפלי, זאת לאור ההיכרות המעמיקה של עם החוק בנושא והרשויות המקומיות.

ארנונה לעסקים – לדעת יותר כדי לשלם פחות

בעוד שאנשים וארגונים רבים מאמינים כיום כי הארנונה היא גזרה משמיים, הרי שאין הדבר נכון כלל וכלל. הארנונה היא מס, ובדיוק כמו כל מס אחר, גובהה נקבע בהתאמה לעמידה בקריטריונים שונים. פנייה אל משרד עורכי הדין סמי בלטר, תעניק לכם את האפשרות בבדיקה מעמיקה של הנושא ומציאת הדרכים היעילות ביותר לקבלת הנחה בגובה תשלום הארנונה. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו והצוות המקצועי שלנו יעמוד לשירותכם בכל ויספק את כל המידע הנחוץ בנוגע להפחתת מיסוי מוניציפלי ומיסי מקרקעין בתחום הרשויות המקומיות.